Emrullah Turanlı meşhur otelini sattı: 2 milyar dolarım gitti

Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı’nın, Kadıköy Moda’daki otelini 66 milyon dolara sattığı ortaya çıktı. 250 odalı otelin yeni sahibi Diyarbakırlı Balyen Ailesi oldu.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe'ye konuşan Turanlı “2 milyar dolarlık zararım var. 30 yıllık emeğimi sıfırladılar. Mallarımı yarı fiyatına sattım, satıyorum. 30 bin çalışandan 5 bin çalışana düştüm” diyerek kimi siyasetçi ve bürokratlara yüklendi.

Uzun yıllar, açılan davalarla tartışılan Kadıköy Moda’daki 250 odalı otel, ‘DoubleTree by Hilton’ adı ile faaliyet gösteriyordu. Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı’ya ait otel el değiştirdi.

Otel için 24 Mart’ta şirket kuruldu

Ulaşılan bilgilere göre, otele ilişkin alıcı tarafla yürütülen görüşmeler, iki hafta kadar önce, tarafların el sıkışması ile sonlandı. Otel, merkezi Ankara’da bulunan Caba İnşaat Enerji San. Tic. AŞ’ye satıldı. Caba İnşaat’ın, İstanbul Kadıköy’de yeni bir şubesi kuruldu. 24 Mart 2023’te kurulan şirketin sermayesi 1 milyar lira. Otelin devri de bu şirkete yapıldı.

Satış bedeli 66 milyon dolar

Otelin satışı ile ilgili telefonla ulaştığımız Emrullah Turanlı, oteli 66 milyon dolara sattığını doğruladı.

Turanlı, otelin gerçek değerinin 110-120 milyon dolar olduğunu belirtti. Turanlı, otelini düşük fiyata satmak durumunda kaldığına işaret etti.

Yaşadıkları nedeni ile öfkeli olduğu anlaşılan Turanlı “Sözde siyasetçi ve bürokratlar nedeniyle 2 milyar dolar zarar ettim. Ruhsatlarımı alamadım. Arsalarımın üzerine kaçak binalar inşa ettiler. Bunun için mallarımı bedava sattım” ifadelerini kullandı.

30 bin kişiden 5 bin kişiye düştüm

Turanlı açıklamasının devamında “Kim bana zulm ettiyse Allah bin belasını versin. Bu şirkette 30 bin kişi varken 5 bin kişiye düştüm. Sadece oteli değil, dairelerimi ve arsalarımı da yarı fiyatına sattım. Çok mal sattım. Satıyorum da…” diye konuştu.

Turanlı, yaptığı satışlardan elde ettiği para ile de borçlarını kapattığı bilgisini verdi.

30 yıllık emeğim sıfırlandı

Adını vermediği kimi siyasetçi ve bürokratlar nedeni ile büyük zarara uğratıldığını savunan Turanlı şu ifadeleri kullandı “Bir insan niye malını bedava veya ucuza satsın. Allaha dua ediyorum; bana zulüm edenlerin belasını versin. 30 yıllık emeğimi sıfırladılar.”

Temeli 25 yıl önce Diyarbakır’da atıldı

Oteli satın alan Caba İnşaat’ın ortaklarından Cahit Balyen, şirket merkezine ilettiğimiz görüşme talebine ise karşılık vermedi.

66 milyon dolara DoubleTree by Hilton’i alan alan Caba İnşaat AŞ, yurtiçi ve yurtdışı bir dizi projeyi üstlenen bir firma.

Şirket, 25 bin kişilik kapasitesi ile özel yurt sektörünün güçlü oyuncularından biri. Şirketin, Erbil, Diyarbakır ve İstanbul’da da otelleri bulunuyor. 1998 yılında Diyarbakır’da kurulan Caba İnşaat ise Abdurrahim Balyen ile Cahit Balyen’e ait.

Bazı projeleri ‘imar’ tartışması ile gündemde kaldı

Ticaret Odası’na kaydı 1985 yılında yapılan 900 milyon sermayeli Taşyapı İnşaat AŞ, sektörün en güçlü oyuncuları arasında yer alıyordu.

Altyapı, lüks konut ve restorasyon işlerinde uzmanlaşan şirket, onlarca büyük projede yer aldı. Şirketin sektördeki güçlü konumu kadar, kimi projelerine ilişkin ‘imar’ tartışmaları da uzun süre gündemde kaldı.

Taşyapı’nın Rize İkizdereli patronu Emrullah Turanlı’nın AKP hükümetlerine yakınlığı iddiası da, sıklıkla, şirketin kimi projelerine ilişkin değerlendirmelerin odağında yer aldı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol