Dilan Polat'ın bu sözlerinden sonra MASAK düğmeye basmış: Altın kahve ve 750 bin TL detayı

Kara para aklama iddiasıyla tutuklanan Dilan Polat, 21 Eylül'de katıldığı bir programda altın tozlu kahve içip günde 750 bin lira harcadığı yönünde sözler söyledi. Dilan Polat'ın bu sözlerin ardından MASAK'ın radarına girdiği öğrenild

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Dilan Polat, hakkında inceleme talimatı verildiği gün ise gözyaşları içinde "Alın teriyle çalışıyoruz, her şeyimiz şeffaf" diyerek video çekip paylaşım yapmış.

Sabah Gazetesi'nden Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre Dilan-Engin Polat ve beraberindeki şüphelilere yönelik hazırlanan MASAK raporuyla ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Dilan Polat'ın 2 ay önce ağlayarak çektiği "Bizim devletimize var ya boynumuz kıldan ince. Bizim her şeyimiz çok şeffaf. Devletini vatanını çok seven bir aileyiz" temalı videosunun, MASAK'ın rapor hazırlama talimatı verildiği gün çekildiği ortaya çıktı.

Tam da MASAK müfettişlerinin harekete geçtiği 26 Eylül günü alışılmadık yumuşak bir tonda video mesaj paylaşan Polat'ın MASAK'ın radarına ise 21 Eylül'deki altın tozlu kahve şovu ve günlük 750 bin lira harcadığını söylediği programdaki ifadeleri sonrası girdiği öğrenildi.

Dilan-Engin Polat ve beraberindeki şüphelilere yönelik hazırlanan MASAK raporuyla ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. MASAK'ın (Mali Suçları Araştırma Kurulu) Polatların şirketleriyle ilgili inceleme talimatını 26 Eylül günü verdiği bilgisi ortaya çıktı.

Dilan Polat'ın hakkında MASAK raporu hazırlanması için talimat verildiği gün sosyal medyadan paylaştıkları ise akıllarda soru işareti bıraktı.

ALTIN TOZLU KAHVE DİKKAT ÇEKTİ

21 Eylül tarihinde altın tozuna bulanmış kahveyle programa çıkan ve kıyafetine 350 bin lira ödediğini belirten Dilan Polat, "Bu kahve aslında hiçbir işe yaramıyor. Gıcık olduğum insanlar için içiyorum. Sırf birilerini rahatsız etmek için yapıyorum" şeklinde cevap vermiş ve takındığı tavırla kamuoyunun çoğunu rahatsız etmişti.

"750 BİN LİRA HARCIYORUM"

Polat, aynı programda günlük ne kadar harcadığı sorusuna ise "Belli olmuyor, bazen bir AVM'de günlük 750 bin lira harcıyorum" şeklinde cevap vermişti. Polat'ın günlük yaptığı harcama miktarının bu kadar çok olması kamuoyunda arasına ekonomi profesörlerinin de girdiği milyonlarca insan tarafından tartışılmıştı.

MASAK TALİMAT VERDİ POLAT AĞLAYARAK VİDEO ÇEKTİ

İşte o tarihten sonra dikkatleri üzerine çeken ve MASAK'ın radarına giren Polat'tan 26 Eylül tarihinde önemli bir hamle geldi.Daha önce kamuoyunda kullandığı hakaret ve sert tonda konuşmalarıyla tepki çeken Polat'ın, MASAK'ın inceleme talimatı verdiği gün, alışılmışın dışında, oldukça yumuşak tonda sosyal medya paylaşımında bulunması dikkat çekmişti.

"DEVLETİMİZE BOYNUMUZ KILDAN İNCE"

Polat, 26 Eylül'de gözü yaşlı bir şekilde çektiği videoda, "Fakire, fukaraya destek olalım diye vakıf kurduk, bir sürü yakıştırma yaptınız. Biz işimiz başındayız, bir sürü şirket sahibiyiz. Bu kadar şirket sahibiyiz, bizim devletimize var ya boynumuz kıldan ince bizim her şeyimiz çok şeffaf. Bakın biz işimizin başındayız alnımızın akıyla, alın teriyle çalışıyoruz. Devletini, vatanını çok seven bir aileyiz biz. Biz çok seven bir aileyiz" ifadelerini kullanmıştı.

RAPOR 4 EKİM'DE SAVCILIĞA ULAŞTI

MASAK'ın 26 Eylül'de hazırlanması talimatı verilen rapor savcılığa 4 Ekim'de ulaştırıldı. Halihazırda Polatların şirketleriyle ilgili ayrıntılı MASAK incelemesi devam ediyor.MASAK'ın detaylı analiz raporunu ilerleyen günlerde soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunması bekleniyor.

500 MİLYONUN ÜZERİNDE SATIŞ

Şirketlerine ait hesaplara banka ve internet tabanlı ödeme yöntemiyle 500 milyon liranın üzerinde para giren Polatların, Polat'ın internet yoluyla yaptığı satışlardan elde ettiği kurum gelirlerinin vergi matrahını azaltmak amacıyla sahte belge kullanmış olabileceği değerlendirmesi yapılmış, Polat'ın sahibi olduğu 'Rise and Shine Kozmetik' şirketinin de sahte belge düzenleyicisi olduğu ortaya çıkmıştı.

NAYLON ŞİRKETLERLE MİLYONLARCA LİRALIK TRAFİK

Polatların sahte belge düzenleyicisi olan 3 tedarikçi şirketten toplam 225 milyon 743 bin liralık mal alışının gerçek olmadığı da belirlenmişti. MASAK raporunda, Polat ve ilişkili olduğu kişi ve kurumlarca özellikle internet üzerinden yapılan satışlardan elde edilen kurum gelirlerinin, vergi matrahını azaltmak amacıyla sahte belge kullanmış olabileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

13 Ekim'de ise Polat çiftinin tüm mal varlıklarına İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konulma kararı verildi. Birinci dereceden akrabalarının da mal varlıklarına el konurken çiftin yurt dışına çıkışına da yasak getirildi. 26 Ekim'de ise Dilan Polat ve eşi Engin Polat'a ait işyerlerinde arama yapıldı. Dijital materyallere şirketlerdeki dijital materyallere de el koyularak incelemeye alındı. 

14 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Aralarında Dilan Polat, kardeşi Sıla Doğu ve eşi Engin Polat'ın ve mali müşavirleri Ahmet Gün'ün de olduğu 18 şüpheliye operasyon ise 1 Kasım'da düzenlendi. Bu sayı daha sonra 24'e çıktı. Soruşturmada Polat çiftinin de arasında olduğu toplam 14 şüpheli tutuklandı, 9 şüpheli ise adli kontrolle serbest kaldı.

ŞİRKETLERİNE KAYYUM ATANDI

Savcılık Polatlarla bağlantılı 27 şirkete kayyum atanmasını talep etti. Talebi değerlendiren İstanbul Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği de talep doğrultusunda 27 şirkete kayyum atanması kararını verdi.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol