Depremde 600 yıllık parşömeni İsrail'e götürmüşler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İsrailli ekibin Antakya Sinagogu'ndan alarak yanında götürdüğü Ester parşömeninin Türkiye Hahambaşılığı tarafından muhafaza edildiğini duyurdu.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem
Player yükleniyor...

Kahramanmaraş merkezli depremlerin kurtarma çalışmalarına katılan İsrailli ekip ZAKA, yıkılan Antakya Sinagogu'nda bulunan 600 yıllık tarihi Ester Yazmaları'nı "koruma amaçlı" olarak yanlarında İsrail'e götürdüğünü duyurdu.

Türk Yahudi Toplumu ise parşömenleri İsrail’den geri aldıklarını ve Antakya Sinagogu'nun restore edilmesinden sonra yerine koyacaklarını açıkladı. Türk Yahudi Toplumu'nun sosyal medya hesabından, 2003 yılından beri Türkiye Aşkenaz Yahudi cemaatinin hahamlığını üstlenmiş ABD'li, İsrailli ve Türkiyeli din adamı Mendy Chitrik'in mesajı da alıntılanarak yapılan açıklamada, "İlgili Ester parşömeni İsrail'den teslim alınıp Hahambaşılığımızda muhafaza altındadır. Antakya sinagogumuzun tadili sonrası yuvasına dönecektir" denildi.

Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir açıklama yayınladı. Bakanlıktan yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Depremlerde yıkılan Antakya Sinagogu'muzda bulunan tarihi Ester parşömeni, Türkiye Hahambaşılığı tarafından muhafaza ediliyor. En kısa zamanda eserin kendi mekanına kavuşması için diğer tüm hasar görmüş tescilli eserlerimizle birlikte Antakya Sinagogu'muzu da restore ederek Antakyalı vatandaşlarımızın ibadetine yeniden açacağız.

Parşömenin 2863 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesine ilişkin her türlü iddia Bakanlığımız Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığınca titizlikle araştırılmakta ve süreç Dışişleri Bakanlığımızla koordineli olarak ele alınmaktadır."

Ester Parşömenleri'nin İsrail'e götürülmesi tepki topladı

İnternet kullanıcıları, parşömenlerin İsrail'e götürülmesine tepkilerini, "Neden İsrail'e götürmek yerine yetkili birine teslim etmiyorsunuz?" yazarak gösterirken, bazıları da iade edilen parşömenlerin gerçek olup olmadığını sorguladı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol