Deprem YDA İnşaat'a yaradı; 2 milyar 563 Milyon liralık ihale aldı

AKP’ye yakınlığı ile bilinen YDA İnşaat, Gaziantep’te depremden etkilenen yurttaşlar için yapılan 796 konut ve 221 ahır ihalesini kaptı. YDA İnşaat, 2 milyar 563 milyon TL’lik ihaleyi kazandı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat depremlerin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen konutları için yeni konut yapılacağını ve bunlarında hak sahiplerine satılacağını söylemişti.

HalkTV'den Ali Macit'in haberine göre depremden etkilenen 11 ilde yeniden yapılanma süreci başlamışken, kamunun açtığı ihaleleri AKP’ye yakınlığı şirketler kazanmaya başladı.

Defne Devlet Hastanesi skandalı ile gündeme geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay İskenderun'da Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni'nde konuşma yaptıktan sonra kameralar karşısında temel attı. Temel atma töreni kapsamında ilk betonu döken Erdoğan, "Görüldüğü gibi deniz kumu değil haa!" demişti. İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, sosyal medyadan bir fotoğraf paylaşarak "Erdoğan, Hatay Defne’de hastane temeli attı. Artık göz boyamayı bile beceremiyorlar" paylaşımından sonra, hastaneye temel atılmadığı ortaya çıktı. Çömez'in paylaştığı fotoğrafta küçük bir alana örülmüş demir temel ve altında beton görülüyor. Geniş açı ile çekilen fotoğrafta, Erdoğan'ın beton döktüğü yerin aslında temsili bir nokta olduğu görüldü.

Yine aynı şirket

Erdoğan'ın 24 Mart'ta temelini attığı Hatay Erzin'deki 50 yataklı acil durum hastanesi yapım işi ihalesi 27 Mart 2023'te düzenlendi.

Pazarlık usulüyle davet etme yöntemiyle yapılan ihalede en düşük teklifi veren YDA İnşaat Şirketi oldu. YDA, 425 milyon 410 bin TL teklif etti. Erdoğan, 24 Mart'ta Hatay İskenderun'da 600 yataklı devlet hastanesinin temelini de attı.

İskenderun Devlet Hastanesi için de ihale, temel atma töreninden 3 gün sonra 27 Mart 2023'te gerçekleşti. İhale yine pazarlık usulüyle firmalar davet edilerek yapıldı.

İhaleye en uygun teklifi 2 milyar 289 milyon 966 bin TL bedelle Akfen İnşaat-Dost İnşaat ortaklığı kazandı. İki hastane ihalesini kazanan YDA İnşaat Şirketi ile Akfen İnşaat, AKP döneminde kamudan milyarlarca TL'lik ihale alan ve son dönemde en çok ihale alanlar arasında olan şirketler.

Bu kez piyangonun adresi Gaziantep

YDA İnşaat Gaziantep 'te yapılacak konutların da ihalesini kazandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ihalesinde 796 konut ve 221 ahır yapılacak.

İhale bedeli ise 2 Milyar 563 Milyon TL. İhale 25 Nisan’da yapıldı, sözleşme 12 Mayıs’ta imzalandı ancak sonuç 1 Eylül’de EKAP kayıtlarında açıklandı. İhalepazarlık usulüne göre yapıldı,

ihaleye de 4 firma katıldı. CHP’nin eski Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan konu ile ilgili halktv.com.tr'ye konuştu.

Kalkan, “Mart ayında Defne'de yaşanan skandaldan dolayı, bu ihalenin sonucunun açıklanması bilerek mi geciktirildi acaba? Söz konusu ihaleler pazarlık usulüyle yapıldı için de maalesef bu ihalelerin içeriklerini inceleme imkânı da bulamıyoruz” dedi.

90 Milyar liralık kamu ihalesi

YDA’nın aldığı kamu ihalelerinin tutarı ise 90 milyar 721 milyon 819 bin TL’yi buldu. Şirketin aldığı en önemli kamu ihalelerinden biri de Dalaman Havalimanı ihalesiydi. YDA Group AKP döneminde havalimanları ve şehir hastaneleri başta olmak üzere çok sayıda ihale aldı.

Kızılay skandalı

6 Şubat depremlerinin arından çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın, kira gelirlerini YDA İnşaat’a bıraktığı ortaya çıkmıştı.

Kızılay’ın Ankara’da mülkiyeti kendisine ait olan alanına dört bankamatik, üç büfe ve reklam panoları konulurken, işletmelerin kira gelirini yıllarca YDA adlı inşaat şirketi toplamıştı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol