Akaryakıtta kuruş oyunu: Her gün 1-2 kuruş artırıyorlar

Benzine son gelen zamdan sonra İstanbul Avrupa Yakasında litresi 36,06 olmuştu. Benzin istasyonları hemen her gün 1-2 kuruş benzin fiyatını artırıyor.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Seçimden sonra en büyük zamlardan birisi ise akaryakıtta yaşandı. Akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) zam geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıt ürünlerindeki ÖTV’nin iki sebeple artırıldığını bildirdi. Birincisi depremin yol açtığı ilave maliyet. İkincisi ise ÖTV tutarının enflasyon karşısında erimesi.

HalkTV'den Bora Erdin'in haberine göre 29 Mayıs’ta 20,57 TL olan benzinin litresi 26 Temmuz’da 36,06 TL oldu. Geçen 18 günde benzine zam gelmedi.

Ancak hem akaryakıt dağıtım şirketlerinin fiyatları yayınladığı internet sayfalarında hem de benzin istasyonlarında geçen sürede hemen her gün 1-2 kuruş benzin fiyatı arttı.

Bugüne gelindiğinde ise dağıtım şirketlerinin sayfalarında fiyatlar İstanbul Avrupa yakası için litre başına 36,06’dan 36,16 TL’ye kadar yükseldi. Bunun üzerine ise benzin istasyonlarının küçük “fiyat güncellemeleri” de eklenince şu an fiyat 36,20 TL’ye kadar dayandı.

Seçimden bu yana benzinde zam yüzde 81’in üzerine çıkacak

Seçimden sonra en büyük zamlardan birisi ise akaryakıtta yaşandı. Akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) zam geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıt ürünlerindeki ÖTV’nin iki sebeple artırıldığını bildirdi.

Birincisi depremin yol açtığı ilave maliyet. İkincisi ise ÖTV tutarının enflasyon karşısında erimesi.

29 Mayıs’ta 20,57 TL olan benzinin litresi 26 Temmuz’da 36,06 TL oldu. Salı günü gelmesi beklenen zamla birlikte seçimden bu yana artış oranı yüzde 82’ye tırmanacak.

 

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol