Adabank, 10'da bir fiyatına Ahlatcı'ya satıldı

Adabank A.Ş. hisse satış ihalesi sonuçlandı. Ahlatçı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım AŞ (AHGAZ) KAP'a yaptığı bildirimde; 215 milyon TL’ye Adabank ihalesinin kazandığını açıkladı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Ahlatçı Doğal Gaz Dağıtım Enerji 'den KAP'a yapılan açıklama şöyle:

"24.05.2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yapmış olduğumuz açıklamada özetle, Şirketimizin %70 oranında, Şirketimizin bağlı ortaklığı Enerya Enerji Anonim Şirketi'nin %29 oranında ve Ahlatcı Holding A.Ş.'nin %1 oranında pay sahibi olduğu AHL Ahlatcı Finansal Yönetim Anonim Şirketi'nin (AHL Ahlatcı Finansal) Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan Adabank A.Ş. Hisse Satış ihalesine katıldığı ve AHL Ahlatcı Finansal'ın teklifi ile ihalenin sona erdiği duyurulmuştu.

Söz konusu ihaleye ilişkin olarak; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun 15.08.2023 (bugün) tarihli yazısıyla, Adabank A.Ş.'nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna ait %96,68234 oranındaki hissesinin AHL Ahlatcı Finansal Yönetim A.Ş.'ye devredilmesine, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 18 inci maddesinin birinci fıkrası ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 11 inci maddesinin (1) ve (2) numaralı fıkraları uyarınca izin verilmesine karar verildiği hususu AHL Ahlatcı Finansal'a bildirilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

75 MİLYON DOLAR TEKLİFTE BULUNULMUŞTU

Ahlatcı’nın satın aldığı Adabank, ilk kez BDDK tarafından onay almış oldu. Böylece Uzanlar’ın kurduğu banka, Ahlatcı Holding ve iştiraklerine geçecek. Fiyat ise geçmiştekilere nazaran oldukça düşük. Zira bir dönem Adabank için 75 milyon dolar teklifte bulunulmuş ancak nedense onay verilmemişti. Şimdi ise Adabank sadece ve sadece 7.9 milyon dolara satılmış oldu. Aradaki fark ise 67.1 milyon dolar. Yani bugünkü kurla 1 milyar 813 milyon TL. Yani teklif edilen fiyatın neredeyse 9 katıydı.

O günkü teklifi yani 75 milyon doları da hatırlayacağınız üzere 2011 yılında işadamı Remzi Gür ve Körfezli ortağıyla kurduğu G Capital Danışmanlık vermişti. Zaten o dönem TMSF, Adabank’ı 75 milyon dolarlık muhammn bedel ile satışa çıkarmıştı.  Adabank’ı en son 2019’da satışa çıkmış, gizli tutulan ihaleyi adı pek bilinmeyen Na-Fi Dış Ticaret adlı bir şirket almıştı. Ancak o satış da onay alamamıştı.

 

Çorum'da küçük bir dükkanda işe başlayan Ahmet Ahlatcı'nın kaderi nasıl değişti?

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol