ABD Hazine Bakanlığı'ndan Türkiye merkezli 5 şirkete yaptırım

Rusya'ya yönelik yaptırımlara uymadıkları gerekçesiyle yaptırım listesine eklenen şirketler arasında Türkiye merkezli kuruluşlar da yer aldı. Yaptırımların, 'uyarı ateşi' niteliğinde olduğu belirtildi

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'ya yönelik yaptırımlara uymadıkları gerekçesiyle 20'den fazla ülkede 120'den fazla şahıs ve şirkete yaptırım kararı aldı. Listede, Türkiye merkezli 5 şirket bulunuyor. 

Washington yönetiminden Reuters'a konuşan bir yetkili, yaptırımlar ile Rusya'yla bağlantılı olan Türkiye merkezli kuruluşlar ve denizcilik ile ticaret sektörlerindeki kişilerin hedef alındığını söyledi. Söz konusu isim, yaptırımları Türkiye'ye yönelik bir 'uyarı ateşi' olarak niteledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Washington, Rusya'yı ve Ukrayna'daki savaşı destekleyenlere karşı aksiyon almaya devam edecek" dedi.

Hangi şirketler listede?

Yaptırım listesine, Türkiye'den şu şirketler eklendi: ARTVIN MARITIME AND TRADE LIMITED COMPANY, AZU INTERNATIONAL BILGI TEKNOLOJILERI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI, DEXIAS INTERNATIONAL PRODUCTS AND TRADE LIMITED COMPANY, SALDA MANAGEMENT MARITIME AND TRADE LIMITED COMPANY, SMART TRADING TRANSPORTATION INDUSTRY AND TRADE LIMITED COMPANY.

Rusya'ya 20 milyon dolarlık ihracat

Azu isimli şirketin, ABD'li üreticiler tarafından geliştirilen en az 20 milyon dolar değerinde bilgisayar çipini Rusya'ya ihraç ettiği belirtildi. Dexias'ın ise, Rusya merkezli bir kuruluşa 'aracılık' yaptığı kaydedildi. Listede ayrıca, Türkiye bandıralı 3 yük gemisi de yer alıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Reuters'ın haberinde, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların kapsamına giren malların Rusya'ya geçişini durdurduğu belirtilmişti. 

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, 'Türkiye hükümetinin Rusya'ya yasaklı yabancı malların olduğu bir liste ileterek söz konusu malların 1 Mart itibariyle deniz yoluyla Rusya'ya iletilmemesini istediğini' aktarmıştı.

Tecdelioglu, "O listede adı yazılı olan tüm ürünler, hangi ülkeden geliyor olursa olsun Rusya'ya geçişleri engelli" demişti.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol