700 kişinin çalıştığı Özak Tekstil'de işçiler iş bıraktı

Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Öztak Tekstil’den bir işçinin işten atılması üzerine fabrikada işçiler iş bıraktı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren, 700 işçinin çalıştığı Özak Tekstil’de işçiler fabrika önünde direnişe geçti. 6 senedir fabrikada örgütlü Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’ten istifa eden işçiler Birleşik Tekstil Dokuma İşçileri Sendikası’nda (BİRTEK-SEN) örgütlenmeye karar verdi. İşçilerin sendika değiştirmesinin ardından fabrika baskıya başladı ve bir kadın işçiyi işten çıkardı. Bunun üzerine Özak Tekstil’de işçiler fabrika içinde topluca direnişe başladı.

'SÜREKLİ İŞTEN ATILMA TEHDİDİ VAR'

Fabrikada yaşadıkları sorunlar üzerine bir toplantı yapan işçiler, “Birlik olursak hiçbir güç bizi yenemez. İçeride bizi sıkıştıran temsilcilere karşı bizim de örgütlülüğümüz var” diyerek iş bıraktı. İşçiler, patronun kendilerini BİRTEK-SEN’den istifa edip yönetimin desteklediği Öz İplik-İş’e üye olmaya zorladığını belirtti. İşçiler, işten atılan işçi arkadaşlarının işe alınana kadar direnişi sürdüreceklerini kaydetti. 

Yaşananları aktaran BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, “İşçiler sendikamıza üye oldu, bunun üzerine işçilere baskı ve tehdit yaptılar. Bir arkadaşımızı da işten attılar, işçiler de direnişe geçti" dedi. İşçilere destek için Antep’ten Urfa’ya gittiklerini aktaran Türkmen, işçilerin sendika değiştirdikleri için Öz-İplik sendikasının temsilcileri tarafından fabrika içerisinde tehdit edildiğini kaydetti.

Fabrikadan çalışan bir işçi şunları aktardı: “Bu sabah arkadaşımızı işten attılar. Biz de onun için ayaklandık, o gelmeyene kadar işi bırakma eylemi yaptık ve fabrikanın içindeyiz. Jandarma da burada fabrikadaki yöneticiler de bize çalışan çalışsın çalışmayan çalışmasın dedi. Birkaç kişiyi de odaya çekip tehdit ettiler. Beni de kaç kere yönetici çağırdı, aynı şekilde tehdit ettiler” diye anlattı.

Kendilerini tehdit eden temsilcilerin bunu çok rahatlıkla yaptığını anlatan işçi, “Adamlar kendilerine çok güvendiklerini ve yasal işlem yapacaklarını söylediler. Biz de hiçbir mala, hiçbir şeye zarar vermediğimizi kendi sendikalarına üye olmak istemediğimizi belirttik. Çünkü kendi sendikalarını getirmişler, bizi çalıştırıyorlar. Ne gecemiz belli ne gündüzümüz... Sürekli işten atılma tehdidi var" dedi. Yaşanan baskı sonrası BİRTEK-SEN’e üye olduklarını söyleyen işçi, “Şu anda 700 işçiyiz. 450'si sendika değiştirdi" diye konuştu. İşçi Öz İplik-İş’in kendi haklarını savunmadıklarını işçileri yüzüstü bıraktığını bu nedenle sendika değiştirdiklerini aktardı.

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol