15 yıldır hastalık izninde olan çalışan zam yapılmadığı için şirkete dava açtı

15 yıldır hastalık izninde olan Ian Clifford isimli IBM çalışanı bu süre içinde maaşına hiç zam yapılmadığı gerekçesiyle şirkete dava açtı.

  • | Son Güncelleme:
  • | İş'te Gündem

IBM’in 15 yıldır hastalık izninde olan Ian Clifford adlı çalışanı, geçen yıllar boyunca maaşına hiç zam yapılmadığı için “engelli ayrımcılığına” maruz kaldığı iddiasıyla şirket aleyhine dava açtı.

Şirket tarafından sağlık sigortası kapsamında yılda toplam 61 bin 500 euro kazanan Clifford, 65 yaşına kadar bu parayı alacaktı. Böylece kendisine toplam 1.7 milyon euro’dan fazla ödeme yapılmış olacaktı.

Ancak Clifford, maaşının enflasyon nedeniyle eridiğini belirterek IBM’in kendisine zam yapması gerektiğini düşündü.

2008 yılında hastalık iznine çıkan Clifford o dönem işten çıkartılmasını ve kendisine tazminat ödenmesini talep etmişti. Ancak bu talebi kabul görmedi. 

ŞİKAYETÇİ OLDU, ANLAŞMA İMZALANDI

2013 yılında şikayetçi olunca IBM, onu işten çıkaramayacaklarını ancak çalıştıramayacaklarını da belirterek bir engelli sigorta planı sundu.

İki taraf anlaştı. Ayrıca şikayetleri nedeniyle kendisine 10 bin euro tazminat ödendi ve bir daha şikâyet etmeyeceği konusunda anlaşma imzalatıldı.

Yılda 61 bin 500 euro ödeme yapılmasını da içeren anlaşma kapsamında çalışmadan parasını almaya devam eden Clifford, aradan yıllar geçtikten sonra yeniden mahkemeye başvurarak IBM’i dava etti.

REDDEDİLDİ

Şikayetçi olmayacağına dair imza atmasına karşın, planın amacını gerçekleştiremediğini ve bunun engellilere yönelik bir ayrımcılık olduğunu öne sürerek itiraz etti. Ancak yargıç Clifford'un bu talebini reddetti. 

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz
X

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

İş dünyasının gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, siyaset, teknoloji ve life style haberler.
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol