Bu twitlere üç yıl hapis

21 Şubat 2014 Cuma   08:47

İzmir’deki Gezi eylemleri sırasında Twitter üzerinden haberleşmeleri “örgüt” kapsamında değerlendirilen 29 kişi için, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

İzmir’deki Gezi eylemleri sırasında Twitter üzerinden haberleşmeleri “örgüt” kapsamında değerlendirilen 29 kişi için, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tek mağdur olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yer aldığı iddianamede, “Arkadaşlar Atatürk Lisesi’nde tıbbi destek yapılıyor”, “Saat 19.00’da Gezi için iskelede buluşuyoruz” gibi tweetler suç delili sayıldı.

İzmir’de yapılan, Gezi Parkı protestoları sırasında 5 Haziran’da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütlü suçlar soruşturma bürosunda görevli savcının talimatıyla harekete geçti. Attıkları tweetlerle, insanları yasadışı davranmayı teşvik ettikleri iddia edilen 39 kişi gözaltına alındı. Soruşturma yaklaşık 7 ay sürdü.

Birbirini tanımayan 29 kişi hakkında, “Halkı kanunlara uymamaya tahrik ettikleri” iddiasıyla dava açıldı. İddianamenin en dikkkat çeken yeri ise “mağdur” bölümü oldu. Başbakan Erdoğan’ın ismi tek mağdur olarak iddianamede yer aldı. Kentte 33 banka, 17 ATM, 75 işyeri, 10 ev, 20 polis otosu ve 31 otomobilde hasar meydana geldiğine yönelik bilgi iddianamede yer alırken, sanık olarak gösterilen kişilerin bu olaylara bizzat katıldıklarının tespit edilemediği belirtildi.

“SUÇ DELİLİ” YAZILAR

Buna rağmen 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istenen şüpheliler için tek suç delili, sosyal medyada yazdıkları şu ifadeler oldu: “Alsancak İskele’nin önünde binden fazla kişiyiz, müdahale çok sert, destek lütfen”, “Arkadaşlar Atatürk Lisesi’nde tıbbi destek yapılıyor, Kültürpark’ı kullanarak polisi atlatıp oraya gidebilirsiniz”, “Saat 19.00’da Gezi Parkı için Alsancak İskele’de buluşuyoruz”, “Arkadaşlar Gündoğdu Meydanı’nda kalın, burası gece sonuna kadar çok güvenli”, “İzmir Alsancak Gül Sokak için gönüllü doktor telefon numaraları”, “Karşıyaka Girne tarafında eve erzağa ihtiyacı olanlar bana ulaşsın”, “İzmir Barosu kriz masası gözaltılar için”, “Bugün daha kalabalık şekilde yine Alsancak’tayız. Sen nerdesin”, “İzmir Alsancak wifi şifreleri lütfen yayalım”, “Otobüs durağına keyfi su sıkan toma”, “Kaçta yatacağımıza, kaçta içeceğimize, kaçta çocuk yapacağımıza karışan hükümet istemiyoruz.”

“Twitter örgütü” üyesi oldukları ileri sürülen 29 kişi pazartesi günü İzmir Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlayacak.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Bu-twitlere-uc-yil-hapis/48435