ABD'den internet uyarısı
ABD'den internet uyarısı

20 Şubat 2014 Perşembe   08:23

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan "İnternet Yasasına" ilişkin "Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele sahip" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Viyana'dan telekonferans yoluyla  düzenlediği brifingde konuyla ilgili sorular üzerine, Cumhurbaşkanı Gül'ün  imzaladığı yasayla ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  temsilcisi tarafından dile getirilen kaygıları daha önce de paylaştıklarını  hatırlattı.

Harf, "Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın  özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele  sahip. Bu yasanın aynı zamanda Türkiye'nin iş ve yatırım ortamına da olumsuz  etkisi olabileceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan yasanın,  bu süreçte Parlamento'da veya yasanın uygulanmasında olsun bazı değişikliklere  uğrayacağını anlıyoruz. Biz Türkiye'den, daha önce de birkaç kez belirttiğim  gibi, temel ifade özgürlükleri ile özgür ve bağımsız medyayı savunmasını  bekliyoruz" diye konuştu.

Harf, bir soru üzerine, "Biz bu süreçte Türkiye'den, bu yasa hakkında  endişelerimizin temel nedeni olan temel özgürlüklerin muhafaza edilmesini  bekliyoruz. Yasa hakkında veya muhtemel değişiklikler hakkında detaylı analiz  yapmayacağız. Birşey gerçekleştiğinde ne olacağına bakarız ve o zaman  değerlendirmede bulunuruz."Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/ABD-den-internet-uyarisi/48417