Maaşa yüzde 39 zam
Maaşa yüzde 39 zam

14 Şubat 2014 Cuma   08:03

ABD Başkanı Barack Obama, federal çalışanlar için asgari ücreti saat başına 10.10 dolara çıkaran kararnameyi Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzaladı.

Asgari ücrete yüzde 39 zam getiren imza töreninde konuşan Barack Obama, büyük bir ekonomik durgunluğu geride bıraktıklarını hatırlatarak, şirket kârlarının yeniden yükselişe geçtiğini, borsanın çıkış yönünde olduğunu, ücretlerin de bu gelişmeye ayak uydurması gerektiğini belirtti. Bu nedenle federal çalışanlar için asgari ücreti saat başına 7.25 dolardan 10.10 dolara çıkarma kararı aldıklarına değinen Obama, büyüyen ekonominin çalışkan insanları ödüllendirmesi gerektiğini kaydetti.

ÖZEL SEKTÖRE ÖRNEK OLMALI

Çalışma Bakanı Thomas Perez ise hükümetin, aldığı bu kararla özel sektöre de örnek olmayı ümit ettiğini, iyi çalışmanın karşılığını görmesi gerektiğini söyledi. Perez, yüksek ücretin sadece yüzbinlerce çalışanın hayat standardını iyileştirmekle kalmayıp, daha verimli çalışma alanları meydana getireceğini belirtti.

SENATO BORÇ TAVANINI ONAYLADI

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi’nin hükümetin borçlanma yetkisini bir yıllığına artırmasının ardından dün de Senato, 55’e 43 çoğunlukla borç tavanını yükseltmeyi onayladı. Karar, Obama yönetimine ekonomi politikalarını uygulamada geniş bir hareket alanı kazandırıyor.

Hazine Bakanı Jack Lew’in geçen hafta borç tavanının yükseltilmemesi durumunda 27 Şubat'tan sonra hükümetin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği açıklamasıyla yeniden alevlenen tartışmalarda Başkan Obama, Cumhuriyetçi Parti ile herhangi bir müzakereye girmeden Kongre’den “temiz” bir yetki istemişti.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Maasa-yuzde-39-zam-/48353