Bankacıların fatihi, Aydın
Bankacıların fatihi, Aydın

12 Şubat 2014 Çarşamba   07:48

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın’ın, bankayı ‘fetih’ gibi siyasi operasyonlarda kullandığı ortaya çıktı. Aydın, Sırplara ait arazilerin alınması için Boşnaklara “0” faizle konut kredisi açmış

Sabah ve ATV’nin satış havuzuna 200 milyon dolarlık kredi desteği sağlayan Türkiye Ziraat Bankası’nın, yurtiçinde kullandırdığı kredilerden aldığı yüksek faizlere karşın, Bosna Herseklilere “sıfır faizli” konut ve arsa kredisi kullandırdığı ortaya çıktı. Söz konusu kredilerin, Bosnalıları Sırplara karşı daha güçlü kılmak amacıyla verildiği bildirildi.

Suriye’deki muhaliflere verdiği destek nedeniyle tartışılan Türkiye, geçtiğimiz yıllarda Bosna Hersek’teki müslümanları da destekleme kararı aldı. Bu çerçevede, Bosnalıların Sırplara karşı, konut ve arsa almaları için Ziraat Bankası aracılığı ile sıfır faizli kredi verilmesi öngörüldü. Bu karar doğrultusunda Hazine’den 50 milyon euroluk kaynak sağlandı. Hazine’den sağlanan kaynak ise Ziraat Bankası’nın Bosna’daki bankası aracılığı ile Bosnalı tüketicilere sunuldu.

SAYIŞTAY TESPİT ETTİ

Ziraat Bankası’nın, Bosna Hersek’te kullandırdığı sıfır faizli kredinin ayrıntıları Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı 2012 yılı Ziraat Bankası Raporu’nda yer aldı. Raporda, kredinin Ziraat Bankası’nın Bosna’daki iştiraki olan Turkish Ziraat Bank Bosnia DD aracılığı ile kullandırıldığı belirtilerek, söz konusu kredi ile Bosna Hersek ekonomisin geliştirilmesinin yanı sıra, mültecilerin konut ve arsa alımlarına da destek olunmasının amaçlandığı vurgulandı.

Raporda, 50 milyon euro’luk kaynağın ne kadarlık kısmının kredi olarak kullandırıldığına yönelik net bir bilgi yer almadı. Ancak, “kredinin kullandırılmayan kısmının”, Bosna Hersek’in Uluslararası Bankası’na geçeceği hatırlatılarak, banka yönetiminin kredinin tamamını bir an önce kullandırması gerektiği kaydedildi.

Raporda, “Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından T.C. Ziraat Bankası A.Ş. vasıtasıyla Turkish Ziraat Bank Bosnia DD.’ye 10 yıl vadeli, yüzde 0 faiz oranlı 50 milyon euro tutarında kaynak aktarılması yönünde proje için anlaşma tesis edilmiştir. Tesis edilen bu anlaşma uyarınca, Turkish Ziraat Bank Bosnia DD.’nin kendisine ait 50 milyon euro proje tutarının tamamını veya bir kısmını çekmediğinin veya kullanmadığının tespiti hâlinde, kullanılmayan kısım Bosna Uluslararası Bankası tarafından tasarruf edilecek olup bu doğrultuda; T.C. Ziraat Bankası ve Turkish Ziraat Bank Bosnia DD.’ye hazine tarafından tahsis edilen fonun tamamının kullanılması yönünde azami çaba sarf edilmesi gerekmektedir” dendi.

10 YIL VADELİ “0” FAİZLİ

Ziraat Bankası’nın, iştiraki aracılığı ile Bosna Herseklilere kullandırılan konut ve arsa kredisinin vadesi de 10 yıl olarak sınırlandırıldı. Ziraat Bankası kaynakları, söz konusu kredinin iki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda kullandırıldığını dolayısıyla, kredinin “milli bir karar” olduğunu kaydettiler. Ziraat Bankası kaynakları, Türkiye’de ise bugüne kadar sıfır faizli konut kredisinin kullandırılmadığını bildirdiler.

ZİRAAT BANK BOSNIA’NIN SERMAYESİ TÜRKİYE’DEN

Bosna Hersek’te sermayesinin tamamı Ziraat Bankası’na ait olarak, 10 milyon Konvertible Mark (KM) sermaye ile kurulan banka, 1997’de faaliyete başladı. 2000 yılında 25 Milyon KM’ye arttırılan sermayenin tümü Ziraat Bankası’nca karşılandı. 2012 rakamlarına göre 60 milyon KM olan sermayenin yüzde 68’i T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye, yüzde 32’si ise Ziraat Bank Int. A.G.’ye ait. Banka faaliyetlerini, toplam 161 personelle, 7 Şube (Saraybosna, Zenica, Tuzla, Ilıca, Mostar, Bihaç, Travnik) ve 14 ofis (Ferhadija, Butmir, Maglaj, Lukavac, Vogosca, Visoko, Novi Grad, Tesanj, Novo Sarajevo, Gracanica, Kakanj, Zelenih Beretki, Hadzici) ile sürdürüyor.

Bankalar Birliği’nden ilginç açıklama

HÜSEYİN AYDIN’IN başında bulunduğu Türkiye Bankalar Birliği’nden enteresan bir açıklama geldi. Açıklamada, TBB Yönetim Kurulu Başkanı’nın seçimine müdahale edildiğine ilişkin bazı basın kuruluşlarında haber ve yorumlar yayınlandığı belirtilerek şu sözlere yer verildi: “TBB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin 31 Mart 2011 tarihinde, Genel Müdürlük görevinden ayrılması nedeniyle, TBB Yönetim Kurulu, 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan toplantıda, TBB Statüsünün 15’inci maddesinin ikinci fıkrasına göre, Hüseyin Aydın’ı (Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürü) Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçmiştir. TBB’nin 31 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Genel Kurul sonrasında oluşan Yönetim Kurulu 4 Haziran 2012 tarihinde yapılan toplantıda, Statünün 15’inci maddesinin birinci fıkrasına göre, Hüseyin Aydın’ı (Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürü) Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçmiştir.”

Gökhan Erkuş/TarafSayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Bankacilarin-fatihi-Aydin-/48336