Zarrab’ın mal varlığına dokunulmayacak
Zarrab’ın mal varlığına dokunulmayacak

4 Şubat 2014 Salı   07:31

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında dijital deliller incelemeye alınırken, yeni savcı Ekrem Aydıner’in, şüpheli Reza Zarrab’ın mal varlıklarına konulan tedbirin kaldırılmasına itiraz etmeyeceği öğrenildi.

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz hafta savcı Celal Kara, dosyanın en önemli şüphelileri arasında olduğu iddia edilen Reza Zarrab’ın mal varlıklarına konulan tedbir kararının kaldırılmasına itiraz edemeden soruşturmadan el çektirilmişti.

Üç soruşturmayı tek başına yürütecek olan savcı Ekrem Aydıner’in, Zarrab’ın tedbir kararının kaldırılmasına itiraz etmeyeceği öğrenildi. Savcı Celal Kara’nın tedbirin kaldırıldığı gün, mahkeme kararına itiraz edeceği, ancak Kara’nın iki gün boyunca Ekrem Aydıner’in mütalaasını beklediği öğrenilmişti.

SADECE YOLSUZLUK DOSYASI OLACAK

Bununla birlikte, savcı Aydıner’in bu üç dosya dışındaki bütün soruşturma dosyalarını başka savcılara devredilmek üzere, Başsavcılığa iade etmeyi planladığı belirtildi. Savcı Aydıner’in, üç soruşturma tamamlanıncaya kadar başka bir dosyaya bakmayacağı ifade edildi.

BU HAFTA BEKLENİYORLAR

Savcı Mehmet Yüzgeç, dosyadan alınmadan önce iş adamları Nazif Zorlu ve Mehmet Ali Aydıner’i ifadeye çağırmıştı. İki iş adamının bu hafta içerisinde adliyeye gelerek ifade vermeleri gerektiği belirtiliyor.

DİJİTAL DELİLLER İNCELEMEDE

Gündemi sarsan yolsuzluk soruşturmasında dijital delillerin incelenmesine de başlandı. Savcı Celal Kara, operasyondan sonra şüphelilerin ev ve işyerlerinden alınan dijital delillerin incelenmesi için bilirkişi talep etmiş, ancak emniyet bilirkişi görevlendirmesi yapmamıştı.

Savcı Kara’nın “Hakkınızda soruşturma başlatacağım” ikazı üzerine emniyetin bilirkişi görevlendirmesi yaptığı öğrenildi. Bu kapsamda, bilirkişiler şüphelilerden elde edilen USB, bilgisayar, cep telefonu gibi bütün dijital verileri incelemeye aldı. Savcılık, bilirkişi incelemesi dışında bazı bankalara yazılan yazıların cevabının kendisine ulaşmasını ve şüphelilerin mal varlıklarına ilişkin tespitin tamamlanmasını bekliyor.

Aysun Yazıcı/TarafSayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Zarrab-in-mal-varligina-dokunulmayacak-/48273