Faiz kılıcı 200 milyarlık krediyi kesecek
Faiz kılıcı 200 milyarlık krediyi kesecek

28 Ocak 2014 Salı   08:42

Kurdaki önlenemeyen yükselişe karşı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırınca, “Merkez faiz artıracak” beklentisi hesapları değiştirdi.

Merkez’in kararını beklemeyen bankalar hemen ayarlamaya geçerken, sektörde ortalama mevduat faizi yarım puan arttı. Bankacılar, ortalama yüzde 9.5 seviyelerinde bulunan mevduat faizlerinin açıklamayla birlikte yüzde 10’lar seviyelerine yükseldiğini belirtiyor.

200 MİLYAR TL’LİK KREDİNİN FAİZİ ARTACAK

Herkesin merak ettiği bir diğer cephe ise Merkez Bankası’nın faizleri artırması halinde kredi faizlerinde durumun ne olacağı? Kullanılan bireysel kredilerin tamamına yakını sabit faizli olduğu için Merkez’in faiz artırması halinde bireysel kredilerde bir etkilenme söz konusu olmayacak.

Ancak ticari kredi tarafında durum pek de öyle değil. Bankacılar özellikle ticari kredilerin içinde yer alan rotatif kredilerde (belirli teminat karşılığında bankaların firmalara açtığı limitler çerçevesinde kullandıkları kredi) Merkez’in faiz artırması durumunda 1 hafta içinde faizlerin artacağını ifade ediyor.

400 milyar lira seviyesinde olan ticari kredilerin yaklaşık yarısının yani 200 milyarının rotatif kredi olduğu belirtiliyor. Bu da 200 milyar liralık kredinin faizi artacak anlamına geliyor.

VADESİ GELEN VATANDAŞ DÜN MERKEZ’İ BEKLEDİ

Toplantı haberinden sonra vatandaş da Merkez’i izlemeye aldı. Bankacılar, dün mevduatta vade dönüşümü gelen vatandaşların çoğunun parasını bir günlük faize koyduğu ve Merkez Bankası’nın kararını beklemeye geçtiğini belirtiyor. Fırsatı kaçırmak istemeyen vatandaşın, parasını bir günlük faize bağlarayak beklemeye geçtiği ifade ediliyor.

Sefer Yüksel / HT EkonomiSayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Faiz-kilici-200-milyarlik-krediyi-kesecek/48213