"Memurları rahatlattık, bana yapılan reva mıdır"
"Memurları rahatlattık, bana yapılan reva mıdır"

22 Ocak 2014 Çarşamba   08:56

İranlı işadamı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) İran’daki iş ortağı Babek Zencani, BM ve ABD tarafından İran’a uygulanan ambargoyu delerek geçmişte İran ekonomisine 17 milyar Euro’dan fazla katkı sağladığını öne sürdü.

İran devletine ait petrol satışından elde edilen 2 milyar 60 milyon Euro’yu İran Petrol Bakanlığı’na ödemediği suçlamasının ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklanan Zencani, Facebook sayfasında yayımladığı yazısında şöyle dedi:

MEMURLARI RAHATLATTIK

“Beni suçlayanlar bilmiyor mu ki Zencani, İran’da 1 doların 10 bin tümene (İran para birimi) çıkmaması için sisteme 17 milyar Euro’dan fazla katkı sağlamıştır? Ambargoyu bu şekilde delebilmemiz sayesinde İran’a bu paraların aktarılmasıyla binlerce memurun rahatlamasını sağladık. Eğer biz bu ambargoyu delmeseydik devletin hiç bir ekonomik tedbiri ve ümidi kalmayabilirdi. (…) Ayrıca herkes biliyor ki bunlar düne kadar Shell ve Total’e petrol satmak için yalvarıyorlardı…”

BİN BİR ŞEYLE İTHAM

Zencani, “İranlıların yegane petrolünü dışarıda özel şirketlere satıp İran’a döviz ve sermaye getiren bir insanı hapse atmak ve onu bin bir şeyle itham etmek reva mıdır?” diye yazdı.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/-Memurlari-rahatlattik-bana-yapilan-reva-midir-/48163