Kamu bankaları musluğu açtı
Kamu bankaları musluğu açtı

22 Ocak 2014 Çarşamba   07:36

Seçim öncesi son viraja girilirken, Ziraat ve Halkbank kredi faizlerine indirim yaptı. KOBİ ve çiftçilerin alacakları kredilerde faiz yarı yarıya düşük olacak

Hükümet seçim ekonomisi yapmayacağını açıkladı ancak kamu bankaları yerel seçimlere kısa bir süre kala kredi musluklarını açtı. Yerel seçim öncesi iki önemli kamu bankasının faiz indirimine dair Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi.

Dövizdeki aşırı yükselmeye çare için Merkez Bankası’ndan faiz artışı beleyen piyasalara Merkez Bankası, faizi değiştirmeyerek cevap verirken, Halk ve Ziraat bankalarından da faiz indirim haberi geldi.

Halk Bankası’ndan önceki yıllarda Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan kullandırılmış, bakiyesi bu yıla devreden krediler ile 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında aynı şekilde kullandırılan kredilere yüzde 50 faiz indirimi yapılacak.

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerince ise üreticilere, tarımsal amaç kooperatiflere ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM), 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında indirim yapılarak ve kredi üst limitleri aşılmayacak şekilde belirlenen miktarlarda tarımsal kredi kullandırılabilecek

ESNAFA % 50

Bakanlar Kurulunun Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan ESKKK kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmasına dair kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Halk Bankası’ndan önceki yıllarda ESKKK kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış, bakiyesi bu yıla devreden krediler ile 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında kefaletsiz veya ESKKK kefaletiyle kullandırılan kredilere yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak. Karar 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu karar kapsamında kredi açılamayacak.

ÜST LİMİT 10 MİLYON

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ayrıca TC Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı da yer aldı.

Buna göre, gerçek veya tüzel kişi üreticilere, Kooperatif Kanunu kapsamında olup Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflere ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne, 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında TC Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerince indirim yapılarak ve kredi üst limitleri aşılmayacak şekilde belirlenen miktarlarda tarımsal kredi kullandırılabilecek.

Birden fazla üretim konusunda kredi talebinde bulunan üreticilere kullandırılabilecek toplam kredi üst limiti, krediye konu ürünlerden (damızlık süt sığırı yetiştiriciliği hariç) en yüksek kredi limitine sahip ürüne göre belirlenecek ve her halükarda 10 milyon lirayı geçemeyecek. Sözleşmeli üretim modeli kapsamında, üreticilerin tarımsal girdilerini temin etmek ve ürün almayı garanti etmek suretiyle tarımsal üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişilere, söz konusu üretimin finansmanı amacıyla kredi açılabilecek. Bu kapsamda kullandırılabilecek kredi üst limiti 10 milyon lira olacak.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Kamu-bankalari-muslugu-acti-/48150