Allianz, Alman patronunu zorda bıraktı
Allianz, Alman patronunu zorda bıraktı

20 Ocak 2014 Pazartesi   07:57

Alman sigorta devi Allianz’ın Türk yöneticileri, şirketin patronlarını zor durumda bırakacak bir iddiada bulundu. Taraf’ın da içinde olduğu bazı yayın kuruluşlarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan yöneticiler, suç duyurusu dilekçesinde, Almanya’da Allianz’a ‘hatalı işlem’ yaptığı gerekçesiyle ceza verildiğini kabul ettiler

Türkiye’deki siyasi gelişmelerin ardından Türkiye’den çekileceği gündeme gelen Alman sigorta devi Allianz, ilginç bir “gafa” imza attı. Şirketin Türkiye bölümü, şirketin bir anlamda patronu olan Alman Allinaz’ın “hatalı işlem” yaptığını kabul ederek, halen yargı aşamasında olan bir konuda patronunu zor durumda bırakmış oldu.

SİGORTACILIKTA ALLİANZ GAFI

Yapı Kredi Sigorta’yı 1.6 milyar liraya satın alan Alman sigorta devi Allianz’ın, başı Türk yöneticileri ile dertte. Yapı Kredi Sigorta’da yıllardır çalışan personelin işini yaptığı sınavla son veren Allianz’ın Türk yöneticileri, şirketin patronlarını zor duruda bırakacak bir iddiada bulundu.

Allianz’ın Türk yönetimi, başta Taraf gazetesi olmak üzere, bazı yayın kuruluşları hakkında “itibarları zedelendiği” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde ise, Allianz Türkiye’nin, Almanya’daki Allianz’dan ayrı bir tüzel kişilik olarak faaliyetlerini sürdürdüğü vurgulandı.

Dilekçede ayrıca, Alman Allianz’ın Almanya’daki tüketici mahkemelerinin verdiği 500 milyon euroluk cezaya ilişkin de bazı değerlendirmelere yer verildi. Dilekçede, hatalı bir işlem nedeniyle gerçekleşen ceza ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği kaydedildi. Dilekçede, Alman Aillanz’ın hatalı işlem yaptığının öne sürülmesi, Almanya’daki devam eden davalarda şirketi zor durumda bırakacağı öne sürüldü. Bu durum şirket içinde, Türk yöneticiler şirketin patronu konumundaki Almanya’daki şirketi “tanımadı” şeklinde yorumlandı.

500 MİLYON CEZA ALMIŞTI

Alman Allianz şirketi, geçtiğimiz yıl tüketicileri “yanılmakla” suçlanmıştı. Alman Tüketici Mahkemeleri de, usulsüz işlemlerden dolayı Alman Allianz’a 500 milyon euroyu bulan bir para cezası vermişti. Alman Allianz ise kararı itiraz ederek, kendi işlemlerinin haklı olduğunu savunmuştu. Şirketin Türkiye yöneticilerin ise, Alman şirketinin hatalı işlem yaptığını kabul etmesi şaşkınlıkla karşılandı.

TÜRKİYE’DEN ÇEKİLİYOR MU?

Öte yandan, Allianz’ın Türk sigortacılık sektöründen çekilip çekilmeyeceği de tartışma konusu oldu. Gezi eylemlerinin ardından, ekonomistlere Türkiye’nin geleceğine yönelik araştırma yaptıran Allianz’ın Türkiye bölümü, bu süreçte Türkiye’den çekilip çekilmemeyi de tartışmıştı. Ancak Alman yönetimi, 1.6 milyar liralık yatırım yaptığı sektörde bir süre daha kalınmasını kararlaştırdı. Son dönemde ise, Türk yöneticilerinin görevden alınacağı konuşuluyor.

ŞİRKET “GÜVEN KRİZİ” YAŞIYOR

Yine suç duyurusuna yönelik dilekçede, şirketin son dönemde güven kaybına uğradığına yönelik ifadeler de yer aldı. Bu konuda birçok tüketicinin şirket yönetimine mail gönderdiği ifade edilen dilekçede, BES sayısının azaldığı da doğrulandı. 

TarafSayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Allianz-Alman-patronunu-zorda-birakti-/48120