Bank Asya’ya saldır, İhlas Holding’i kurtar
Bank Asya’ya saldır, İhlas Holding’i kurtar

16 Ocak 2014 Perşembe   07:50

Bank Asya’ya yapılan sabotaj, finans sektöründe çifte standardı gündeme getirdi. 2001’de batan İhlas Finans’ın 70 bin mudisine hâlâ ödeme yapılmadı. İhlas Grubu ise devletten kentsel dönüşüm ihaleleri almayı sürdürüyor

AKP Hükümeti’nin, cemaatin bankası olarak bilinen Bank Asya’ya yönelik “batırma planı”, gözlerin yıllar önce TMSF tarafından el konulan İhlas Finans Kurumu’na çevrilmesine yol açtı. Kamuoyunda “ihlaszedeler” olarak bilinen yaklaşık 200 bin mudiden hâlen 70 binin paralarının ödenmediği ortaya çıktı. AKP Hükümeti döneminde oluşturulan tasfiye masasının, beş yıl için tüm hesapları tasfiye etmesi kararlaştırılırken, aradan 14 yıl geçmesine rağmen hâlen binlerce mudiye ödeme yapılmaması “finans sektöründe” çifte standart tartışmalarının yaşanmasına yol açtı.

1.3 MİLYAR DOLARLIK ZARARA GÖZ YUMULDU

Son dönemde, “milyonlarca dolarlık” yeni yatırımlarla Türkiye Gazetesi ’ni, AKP Hükümeti’nin sloganı olan “Yeni Türkiye” ismiyle değiştiren İhlas Holding, Türkiye’nin ilk özel finans kurumlarının da başında geliyordu. Şubat krizinin ardından, 21 bankaya el koyan dönemin BDDK ve TMSF yönetimi, İhlas Finans’ı da 2001 yılında faaliyetlerine son verdi. BDDK’nın kararı ile birlikte 1.3 milyar dolarlık zarar ve 200 binin üzerinde mudi ortada kaldı. Garanti kapsamında olmadığı için, İhlas Finans mağdurlarının alacakları da, devlet tarafından karşılanmadı.

ERTÜRK: “HORTUM” DEDİ

2002 yılının sonunda AKP Hükümeti’nin kurulması ile birlikte kamuoyunda ihlaszedeler olarak bilinen İhlas Finans’tan alacaklarını tahsil edemeyen, mudilerin durumu yeniden gündeme geldi. Bu süreçte dönemin TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de, İhlas Finans’ta yaşananların bir “hortum” türü olduğunu belirterek, bankanın hakim hissedarlarının mal varlıklarına da el konulmasını talep etti. Ancak bu talep, AKP Hükümeti tarafından kabul edilmedi. Ve ihlaszedelerin alacaklarının, iflas masası aracılığı ile ödenmesi kararlaştırıldı.

5 YILDA TASFİYE EDİLECEKTİ

İhlas Finans’ın borçlarını ödemek için bir iflas masası oluşturuldu. Yani 2002’de Tasfiye Masası kuruldu. Ve borçların tamamının 5 yılda ödeneceği açıklandı. Bankaya el konulmasını üzerinden yaklaşık 14 yıl geçmesine rağmen, hâlâ mudilerin alacakları ödenmedi. Hâlen, yaklaşık 70 bin mudinin 300 milyon doların üzerinde alacağı bulunduğu kaydedildi. İflas Masası’nın bugüne kadar daha çok, düşük tutarlı mevduatları ödediği öğrenildi. Öte yandan, İhlas Holding kentsel dönüşüm ihaleleri almayı sürdürüyor. Grubun Gaziosmanpaşa'da aldığı kentsel dönüşüm projesinden bir milyar 860 milyon dolar ciro elde edilmesi planlanıyor.

Binlerce mudi hayatını kaybetti

İhlas Finans’ın kapatılması en çok, faize duyarlı kesimleri etkiledi. O dönemde daha çok “hac” parasını çaldırmaktan korkan ve bunun için faizsiz bankaya yatıran hacı adaylarının, paraları İhlas Finans’ta bulunuyordu. Dolayısıyla, bankanın batması en çok hacı adaylarını etkiledi. Bankanın tasfiye edilmesinin ardından geçen 14 yıllık süreç ise, birçok mudinin de parasını almadan hayatını kaybetmesine tanıklık etti. İhlaszedelerin oluşturduğu platformlarda yer alan bilgilere göre, mudilerin içinden en az 5 bin kişi parasını kavuşamadan hayatını kaybetti. Alacakları ise torunları veya çocukları takip ediyor.

TarafSayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Bank-Asya-ya-saldir-Ihlas-Holding-i-kurtar-/48092