ABD’de resesyon korkusu

7 Ekim 2013 Pazartesi   09:25

ABD Kongresi’nin borç tavanı konusunda anlaşamaması ülkede resesyon endişesine yol açtı.

Ekonomistler, ABD hükümetinin işleyemez halde olmasından değil, borç tavanı limitinin yükseltilmemesinin ülkede resesyona neden olacağından endişe ediyor. CNNMoney’de yayımlanan bir analizde, bu ayın sonunda Hazine Bakanlığı parasız kalmadan önce borç tavanı limiti yükseltilmezse yeni bir resesyonun önlenemez olduğu ifade edildi. Central Florida Üniversitesi Ekonomik Rekabet Enstitüsü Direktörü Sean Snaith, “Bütçe konusunda anlaşmazlıkların nedeni olan sermaye harcamaları kesintilerinin ekonomi üzerinde uzun vadeli etkisi olacak. ABD ekonomisinde resesyon kaçınılmaz olur” dedi.

LEHMAN’DAN DAHA KÖTÜ

ABD Hazine Bakanlığı da borç tavanıyla ilgili olarak benzer uyarılarda bulundu. Hafta içinde bir rapor yayımlayan bakanlık, borç tavanı limitinin yükseltilmemesi durumunda, bunun ekonomiye “felaket etkisi” yaratacağını ve 2008’de Lehman kriziyle yaşanan resesyondan daha derinin yaşanabileceğine işaret etti.

ABD’li banka Wells Fargo’nun ekonomistlerinden Sam Bullard da, “Kısa ya da uzun vadeli ‘kepenk kapatma’ resesyon yaratmaz ama borç tavanı limiti yükseltilmezse, bunun önüne geçilemez etkileri olabilir” dedi. Ekonomistler, borç tavanı limitinin yükseltilmemesinin dolarda güven kaybına, Hazine Tahvilleri’nin faizlerinin yükselmesine ve hükümet harcamalarında büyük kesintilere neden olacağına dikkat çekti.

Bütçe krizi eyaletleri derinden etkileyecek

ABD hükümeti kepenk kapatınca ülkede birçok eyalet bundan olumsuz etkilendi. Kansas eyaleti de kepenk kapatmanın üçüncü gününde olumsuz etkilenen eyaletler arasına girdi. Federal devlet, memurlarının yüzde 40’ını zorunlu izne gönderince Kansas Çalışma Bakanlığı, bu durumun eyalette diğer sektörleri de olumsuz etkilediğini duyurdu. Lockheed Martin şirketi federal hükümetin kepenk kapatması nedeniyle ülke genelinde 3 bine yakın çalışanını pazartesi itibariyle izine göndereceğini duyurdu. United Teknoloji şirketi de 2 bin çalışanına izin vereceğini açıkladı.

Kongre’ye inanıyorum

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Kongre’sinin son tarih olan 17 Ekim’den önce borç tavanını yükseltmeyi kabul edeceğine inandığını söyledi. Tartışmalı sağlık reformu ‘Obamacare’de değişikliğe gidilebileceğini belirten Obama, borç tavanı artırılıp hükümet işler hale gelmeden pazarlık yapmayacağının altını çizdi.

Borç tavanı ve sağlık harcamaları konusunda Kongre engeline takılan Obama, Cumhuriyetçileri “Fidye” istemekle suçlamıştı.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/ABD-de-resesyon-korkusu-/47245