Akşam ve Sky Türk bundan sonra ne olacak?
Akşam ve Sky Türk için Karamehmet devrede

11 Eylül 2013 Çarşamba   07:54

Cengiz-Limak- Kolin’den yapılan açıklamada, “ Türkiye Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetiminde bulunan Türk Medya Grubu (Akşam Gazetesi, SkyTürk360, radyo ve dergiler) ile ilgili satın alma yolundaki girişimimizden vazgeçmiş bulunmaktayız” denildi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri Cengiz-Limak ve Kolin ile görüşmelerin eski sahibi Mehmet Emin Karamehmet tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Karamehmet’e satış için verilen bir süre var. Bu süre satış etkilenmemesi için açıklanmıyor. Ticari sır. Eğer verilen süre sonunda satılmazsa TMSF iktisadi bütünlük haline getirip satar” dediler.

 TMSF, mayıs ayında 455 milyon dolarlık borcundan dolayı Karamehmet’in bazı şirketlerine el koymuştu. Bunlar içinde Akşam Gazetesi, SKyTürk de vardı. Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı 19 Temmuz tarihinde Akşam ve SkyTürk’ü 60 milyon dolara satın aldıklarını duyurmuşlardı. Yaklaşık 1.5 ay süren pazarlığın sonunda üçlü grup satın alma girişiminden vazgeçtiklerini bildirdiler.

 TMSF yetkilileri, şirketlerin satışı ile ilgili Mehmet Emin Karamehmet’le protokol yapıldığını belirterek, daha önce de örneğin Toprak Grubu’nda yapıldığı gibi şirketlerin satışı için eski sahiplerine yetki verildiğini söylediler. Yetkililer, “Karamehmet şirketleri daha iyi fiyata satacağı gerekçesiyle her şirket için protokol yapıldı. Akşam ve SkyTürk için de bir protokol yapıldı. Bu protokolde belli bir tarihe kadar satış yapılması için süre verildi. Sürenin sonunda eğer satış olmazsa TMSF iktisadi bütünlük haline getirip satar. Ama zaten TMSF’nin şirketler içinde atadığı kişiler var. Sürenin sonu beklenecek” dediler. (Radikal)Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Aksam-ve-Sky-Turk-bundan-sonra-ne-olacak/47038