Hillary dizi oldu kızdırdı

7 Ağustos 2013 Çarşamba   08:56

CNN ve NBC’nin Demokratlar’ın müstakbel başkan adayı Clinton hakkında belgesel hazırlaması Cumhuriyetçileri kızdırdı. İki kanal boykot tehdidiyle karşı karşıya

ABD’de 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimleri için kulis çalışmaları şimdiden başlarken, Demokratlar’ın favori adayları arasında olan Hillary Clinton, Cumhuriyetçilerle ülkenin önde gelen iki televizyon kanalını karşı karşıya getirdi.

New York Daily News’un haberine göre, CNN Films geçen ay, Clinton’ın mesleki ve özel hayatını inceleyecek uzun metrajlı bir belgesele ilişkin planlarını duyurdu. Belgeselin gösterim tarihi 2014 yılı olarak düşünüldü. NBC ise Clinton’ın 1998 yılından günümüze kadar olan mesleki ve özel hayatını inceleyecek dört saatlik mini seri planını duyurdu.

Ancak bu planlar Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi’nin tepkisini çekti. Komite, Clinton hakkında programlar yapmayı planlayan CNN ve NBC’yi bu planlarını rafa kaldırmazlarsa, Cumhuriyetçilerin başkan adaylarının belirleneceği ön seçimler sırasında yapılan televizyon tartışmalarının dışında tutulmakla tehdit etti.

Bunlar siyasi reklam

Komite Başkanı Reince Priebus, söz konusu programları, “tarafsız eğlence olarak maskelenen siyasi reklamlar” olarak nitelendirdi. Priebus kanallara gönderdiği mektupta “Ben Hillary’yi yücelten filmi göstermekten vazgeçmemeleri durumunda Cumhuriyetçi Parti’nin NBC ve CNN ile ortaklığını sona erdirmesi yönünde oy kullanacağım. Bir ABD şirketi olarak siz istediğiniz herşeyi gösterme hakkına sahipsiniz. Siz Amerikan vatandaşları olarak apaçık bir şekilde neden birçok insanın sizin eylemlerinizden etkilendiğini anlıyorsunuzdur. Büyük televizyon kanallarının 2016 başkanlık seçimlerini kendilerine yakınlaştırması bunu üstü kapalı bir şekilde gösterme girişimi değildir” ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü CNN, belgesele dair “şimdiden karar vermemesi” yönünde Cumhuriyetçi Parti’ye çağrıda bulundu. NBC Entertainment ise yorum yapmayı kabul etmedi. Fakat NBC News, “NBC Entertainment’tan tamamen bağımsız olduğunu ve projeye ilişkin bir dahiliyeti bulunmadığını” belirtti.Sayfa Adresi: http://www.istegundem.com/haber/Hillary-dizi-oldu-kizdirdi-/46745