Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Bu twitlere üç yıl hapis
Bu twitlere üç yıl hapis
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
HABERLER>GÜNDEM
22 Eylül 2006 Cuma - 14:43

Gerçek işsiz sayısı ne?

Rıfat Hisarcıklıoğlu: Gerçek işsiz sayısı 5 milyonun üzerinde...

Gerçek işsiz sayısı ne?

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Benim ülkeme yatırım yapan, iş sahası açan, ihracat yapan, ekonomik büyümemize katkı sağlayan sermaye hangi milliyete, hangi dine, hangi ırka ve hangi renge sahip olursa olsun kıymetlidir'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Hilton Kayseri Otelinde düzenlenen Uluslararası Avukatlar Birliği Seminerinde, Türkiye'nin tarihinin hiçbir döneminde kapalı bir toplum olmadığını söyledi.

Türkiye'nin her dönemde komşularıyla ve diğer devletlerle gerek siyasette, gerekse ticaret ve ekonominin her alanında iyi ilişkiler kurduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, geçen yüzyılın son çeyreğinde telaffuz edilmeye başlanan küreselleşme, dünya ile bütünleşme ve benzeri kavramların Türk toplumunun hiçte yabancı olmadığı kavramlar olduğunu kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, mirasını devraldıkları Osmanlı Devleti'nin egemenliği altındaki topraklarda adı konmamış bile olsa bu kavramları dış ilişkilerinin temeline oturttuğunu belirtirken, şöyle devam etti:

''Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomik temellerinin atıldığı 1. Türkiye İktisat Kongresinde yabancı sermaye kavramı açık bir şekilde ifade edilmiştir. Kongrenin kabul ettiği misaki ve iktisadi esasların 9. maddesinde, yabancı sermaye ile ilişkili olarak şu ifadeler yer almıştır; 'Türkiye kendisine düşman olmayan milletlere daima dosttur, sermayesinin aleyhtarı değildir'. Aslında 82 yıl önce benimsenen bu ifade bir çoğumuzun bugün de benimseyebileceği temel bir stratejik tabirdir. Ne yazık ki aradan 82 yıl geçmesine rağmen bu ifadenin içinin doldurulmamış olması, herkesin dilediği yöne çekme gayreti, sığ ve temelsiz tartışmalar, bizi temel bir stratejiden yoksun bırakmıştır.
Bu yüzden maalesef tartışmalar iki uç noktada gidip gelmektedir. Bir kesim meseleye ideolojik gözlükle bakarak tamamen karşı çıkıyor, diğer kesim ise 'ne olursa olsun gel' mantığıyla hareket etmektedir. Oysa ki her türlü ekonomik, siyasal ve sosyal olayda olduğu gibi sadece siyah ve beyaz yoktur. Aslında gri tonların da varlığının bilincinde olmadan her şeye bir ideolojik gözlüğün arkasından bakmak ülke yararına değildir, ama neye malolursa olsun, denetimsiz ve başıboş bir yaklaşımda doğru değildir.'' Sermayenin renginin, ırkının, milliyetinin olmadığını her platformda dile getirdiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye daha fazla yatırım gerektiğine dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, bunu yerli ya da yabancı olmasının farketmeyeceğini ifade ederken, şunları anlattı:

''GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5 MİLYONUN ÜZERİNDE''

''Ülkemizdeki gerçek işsiz sayısı 5 milyonun üzerinde. Resmi rakamlara göre ise 2,5 milyon civarında. Öte yandan her yıl 700 bin gencimiz istihdam piyasasına katılmakta, iş ve aş bulma çabasına girmektedir. Mevcutlar hariç sadece bu gençlerimizi istihdam etmek için en muhafazakar rakamla en az 40 milyar dolar gerekmektedir. Ne yazık ki son 80 yılda bir defa bile yıllık yatırım miktarı bu rakama ulaşmamıştır. Çünkü, hem tasarruf oranımız çok düşük, hem tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte geç kaldık, hem de teknoloji üretiminde gerilerdeyiz. Türkiye gibi tasarım açığı olan, kamu kaynakları sınırlı ve yüksek kamu borç stoku olan ülkelerde büyümenin ve istihdamın motoru dışardan gelecek olan doğrudan yatırımlar olmaktadır.'' Bugün dünyada çok ciddi bir tasarım fazlası olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir ülke ne kadar dünyadan ve ekonomik kurallardan kopuksa yabancı sermaye o kadar fırsatçı ve geçici olacaktır. Sonuçta ülke hesabına atılacak eksilerin maliyeti de bir o kadar fazla olacaktır. O nedenle yabancı sermayenin tehlikesinden sözetmeden önce kendi yatırım ve iş ortamımızla ilgili eksikliklerimizle ilgilenmek bence daha uygun olur. Bu çerçevede benim ülkeme yatırım yapan, iş sahası açan, ihracat yapan, ekonomik büyümemize katkı sağlayan sermaye hangi milliyete, hangi dine, hangi ırka ve hangi renge sahip olursa olsun kıymetlidir. Meseleye ideolojik açıdan değil, pragmatik açıdan bakılmasını gerekli olduğunun altını çizmek istiyorum.''

''TEMEL ÖLÇÜT, ÜLKE YARARI OLMALI''

Hisarcıklıoğlu, yabancı sermaye yatırımı konusunda temel ölçütün ülke yararı olması gerektiğine işaret ederken, ''zira yabancı sermaye bir ölçü değildir ama sonuçta da babamızın oğlu değildir. Elbette yabancı sermayenin yatırım yaptığı ülkelere faydası vardır ama o da sonuçta kendi çıkarını ön planda tutacaktır. Bu yüzdün siz de ondan maksimum faydayı sağlamak ve onun çıkarını iyi yönetmek zorundasınız. Bu da onun değil bizim sorumluluğumuzdur'' diye konuştu.

Türkiye'nin temel eksikliğinin pek çok konuda özellikle de yabancı sermaye ve yatırımı teşvik gibi bir stratejisinin olmaması olduğunu savunan Hisarcıklıoğlu, bu nedenle Avrupa'daki televizyon pazarının elinde bulunduran Türkiye'nin yan sanayi kurulamadığı için yüzde 90'ının ithal girdiye bağlı olduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu, dünyada ülkeler arasındaki mücadelede orduların değil şirketlerin ön plana çıktığını belirterek, şunları söyledi:

''Bakıyorum dünyanın ilk 100 firması arasında, üzülerek söylüyorum 1 Türk şirketini göremiyorum. Eğer Türkiye kendisine bu bölgede stratejik önem addediyorsa, 'bölgesel güç olacağım' diyorsa bunu ancak global ölçekte iş yapan, global ağırlığı olan şirketler aracılığıyla yapabilir. Aksi halde sadece Türkiye sınırlarında kalırsak büyük şirketler karşısında tutunamayız.
Bu noktada bir ödev de kendi şirketlerimize düşmektedir. Ne yazık ki şirketlerimizde birlikte iş yapma, ortaklık kurma veya birleşerek daha büyük güçlü bir şirket oluşturma kültürü yok. Dünyada küresel rekabet bir gerçeğe dönüşürken, şirketlerimizin kurumsallaşmadan, büyümeden ayakta kalması da mümkün değildir.

Ülkemizdeki şirketlerin büyük bölümü aile şirketidir. Ancak, kurumsallaşamadıkları için yüzde 20'si büyümekte, kalanların ömrü ise en fazla 20 yıl olmaktadır. Kurumsallaşamazsak küçük balık olarak kalır ve büyük balıkların hedefi haline geliriz.'' Hisarcıklıoğlu, Türkiye için en doğru stratejinin yatırım ortamının hem yerli hem de yabancı sermaye açısından daha elverişle hale getirilmesi olduğunu, asıl korkulması gerekenin yabancı sermaye değil işsizlik olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Zenginlik için 150 yıl bekleyemeyiz
Çin'de temaslarını sürdüren Tüzmen, Çin ile ticari ilişkilerde denge istedi.
Anavatan Partisine Unakıtan'dan müjde!
Para sıkıntısı çeken Anavatan Partisi uzun süredir beklediği Hazine yardımına nihayet kavuşuyor.
TOBB cezayı vatandaştan topluyor
Hisarcıklıoğlu: Vatandaşlarımız 5 milyon dolar ceza için zarfla para yolluyor.
 
Erdoğan'dan pembe tablo
Erdoğan: Bugün artık geleceğe güvenle bakan bir Türkiye var.
KKTC krizinde Rixos sürprizi!
KKTC'de hükümetinin yıkılmasında, Tamince'nin rol oynadığı öne sürüldü.
'İrtica tehdidine' dikkat çekti!
ODTÜ Rektörü Prof.Dr.Ural Akbulut'tan sabrımızı zorlamayın tehdidi
 
TOBB: Hukukçularımız cezayı inceliyor
TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun(FIA) ...
'Açıklamalar cezayı arttırdı'
Bakan Şahin: FIA'nın Türkiye'ye verdiği 5 milyon dolarlık ceza çok ağır!
AKP'de 301 çatlağı
Babacan'dan sonra Gül de 301'in sorunlara yol açtığını kabul edip, 'Değişebilir' ...
 
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
GENEL
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
EKONOMİ
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
İŞ DÜNYASI
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
FİNANS
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
İŞ DÜNYASI
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
EKONOMİ
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
Şok! 40 ilin valisi değişti, 20 vali merkeze alındı
GÜNDEM
Şok! 40 ilin valisi değişti, 20 vali merkeze alındı
Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: İddianı ispat et
GÜNDEM
Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: İddianı ispat et
Böcek raporu için beni tehdit ettiler
POLEMİK
Böcek raporu için beni tehdit ettiler
AKP’de ‘abla’ korkusu
SİYASET
AKP’de ‘abla’ korkusu
Ana Sayfa Ekonomi İş Dünyası Gündem Finans Dünya Medya Spor Magazin
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva