Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Online teslim: Ticari sırlar MİT denetiminde
Bu twitlere üç yıl hapis
Bu twitlere üç yıl hapis
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
Arınç’tan dördüncü dönem sinyali
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
'Paralel' markası için 2 tescil başvurusu
HABERLER>EKONOMİ
17 Mayıs 2013 Cuma - 08:39

Dengeler değişiyor! Kritik anlaşma yolda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi

Dengeler değişiyor! Kritik anlaşma yolda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, ABD Başkan Yardımcısı Biden da katıldı.
Biden, burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu ifade etti. "(Başbakan Erdoğan) İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" diyen Biden, iki ülkenin güvenlik ve ekonomik refahının birbirine tamamen bağlı olduğunu söyledi.
 
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu süreçte ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldığını bildirdi.

Biden, "Çünkü, bugün Başkan Obama'nın da dediği gibi, bizim Türkiye'yi sadece AB ile görüşmelerin her aşamasında bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda serbest ticaret anlaşması bağlamında aramızdaki bazı bölümleri ve farklılıkların üstesinden gelebilmemiz halinde, o noktaya AB ile yeni ticaret anlaşmasını yapmadan gelebilmemiz halinde, bunun Türkiye için büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Bu, onların zorlayabileceği bir açık kapı olur" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldi. Toplantıya, ABD Başkan Yardımcısı Biden da katıldı.

Biden, burada yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu ifade etti. "(Başbakan Erdoğan) İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" diyen Biden, iki ülkenin güvenlik ve ekonomik refahının birbirine tamamen bağlı olduğunu söyledi.

Joe Biden, Beyaz Saray'daki Kabine Odası'nda Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşmeyi "çok çok iyi bir toplantı" şeklinde nitelendirerek, Türkiye'nin dikkate değer potansiyeli, büyüyen ekonomisi ve Türkiye'nin şaşırtıcı bir süratle büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine de işaret eden Biden, "Kuzey Afrika, Suriye, Afganistan ve birçok yerde, dünyadaki olayların çok güçlü biçimde iki ülkeyi bir araya getirdiği başka bir dönem hatırlamıyorum" dedi.

ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım İşbirliği Anlaşması müzakerelerini hatırlatan Biden, şöyle konuştu:

"Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan, bu süre içinde, ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldı. Çünkü, bugün Başkan Obama'nın dediği gibi, bizim Türkiye'yi sadece AB ile görüşmelerin her aşamasında bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda serbest ticaret anlaşması bağlamında aramızdaki bazı bölümleri ve farklılıkların üstesinden gelebilmemiz halinde, o noktaya AB ile yeni ticaret anlaşmasını yapmadan gelebilmemiz halinde, bunun Türkiye için büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Bu, onların zorlayabileceği bir açık kapı olur".

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine ulaşacağına inandıklarını söyledi.

Biden, "Yönetimimizin ilk göreve geldiği anlardan itibaren Başkan Barack Obama, Türkiye'nin sadece ekonomik büyümemiz değil, aynı zamanda istikrar için de bizim açımızdan olağanüstü bir fırsat noktası olduğunu fark etti" dedi.

Biden, ABD yönetimi olarak göreve geldikleri andan beri hedeflerinin, Türkiye ile aralarındaki ekonomik ortaklığı genişletmek ve derinleştirmek olduğunu belirtti.

Biden, bu hedef doğrultusunda, Obama ve Erdoğan'ın 2009 yılında Stratejik ve Ekonomik Ticari İşbirliği Çerçevesi adlı platformu oluşturduğunu hatırlatarak, bu sürecin neticeler üretmeye başladığını kaydetti. Biden, bu neticelerin, henüz gerçek potansiyelin altında olsa da bu kadar kısa zamanda ticaretin yüzde 75 oranında arttığına ve her iki yönlü olarak 1 milyar dolarlık yatırım yapıldığına dikkat çekti.
Konuşmasında, iki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlardan örnekler veren Biden, bu ilişkide hala çok daha yüksek bir potansiyelin, birlikte yapabilecekleri çok daha fazla iş olduğunu dile getirdi.

"Ekonomilerimiz için muazzam fırsatlar var"

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Her iki ekonomi için de enerji, eğitim, teknoloji gibi alanlarda muazzam boyutta fırsatlar mevcut" ifadesini kullandı.

Amerikan şirketleri olarak Türk iş dünyasıyla ilişkilerini artırmak istediklerini ve bu yolda dünyanın geri kalanıyla rekabet etmeye hazır olduklarını söyleyen Biden, konvansiyonel olmayan ve yenilenebilir enerji alanında eşsiz yeteneğe sahip Amerikan şirketleri bulunduğunu, bunun yanında, teknoloji ve ilaç sektörü şirketlerinin de hızla büyüyen Türk ekonomisinde iş yapmaya ya da ortaklık kurmaya hazır olduğunu belirtti.

Biden, bugün Amerikan üniversitelerinde okuyan parlak, genç Türk öğrencilerin sayısının, Avrupa'nın her bir ülkesindeki Türk öğrencilerden daha fazla olduğunu kaydederek, bu sayıyı daha da artırmak istediklerini, bunun hem iki ülkenin ekonomik büyümesi, hem de ülkelerin birbirlerini daha iyi anlayabilmesi ve dostlukları güçlendirebilmelerinin yararına olacağını dile getirdi.

"İlk 10 ekonomiye gireceğinizden kuşkum yok"

Joe Biden, Türkiye'nin 2002 yılında dünyanın 26'ıncı, bugün ise 17'inci büyük ekonomisi olduğuna işaret etti ve ekonominin üçe katlandığına dikkati çekti.

"Ancak Başbakan Erdoğan ve hükümeti hakkında beni en fazla etkileyen şey, daha da ileri gitmeye kararlılar" diyen Biden, Erdoğan'ın 2023 yılında Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi hedefini ortaya koyduğunu hatırlatarak, "O hedefe ulaşacaklarına inanıyoruz" dedi.

Biden, bunun neticesi olarak da, Türkiye ile ABD arasındaki ortaklığın da daha güçleneceğine emin olduklarını ifade etti.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Sayın Başbakan, Türkiye'nin sizin belirttiğiniz zaman diliminde Türkiye'nin ilk 10 ekonomiye gireceğinden hiçbir kuşkum yok" ifadesini kullandı.

"Biz doğal ortağız"

Türk-Amerikan dostluğunun savunuculuğunu yapacak daha fazla işadamını görmek istediklerini belirten Biden, "Çocuklarımızın, birbirimizi daha önce hiç olmadığı kadar daha iyi anlamamıza yardım edebilecek şekilde birlikte büyümesini istiyoruz. Türkiye'nin ekonomik başarısıyla, Amerika'nın ekonomik toparlanmasının birbirlerini pekiştirmesini istiyoruz" diye konuştu.

Biden, daha fazla ekonomik büyüme ve daha fazla güven ve şeffaflığın, hem dış politikada hem de savunma alanında da önemli boyutta daha fazla yararlar sağlayacağını dile getirerek, "Biz doğal ortağız" dedi.

Joe Biden, "Gelecek Yüzyıl" adlı bir kitapta Türkiye'nin, önümüzdeki 40 yıl içerisinde en güçlü ülkelerden biri olmasının öngörüldüğüne işaret ederek, "Doğru mu değil mi bilemem ama kesin olan bir şey var ki; Türkiye'nin her girişimindeki başarısı, ABD'nin tümüyle çıkarınadır" diye konuştu.

Bunun kısa vadede faydasının ekonomik olacağını, uzun vadede ise hesap edilemez faydalar getireceğini ifade eden Biden, bu faydaların, bölgede barış umutlarının çoğalması, Avrasya kıtası genelinde uyum beklentilerinin artması gibi konularla alakalı olduğunu dile getirdi.

"Bu, iki taraf için de kazan-kazan durumu yaratıyor" Biden, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla Türkiye daha iyi iş yaptıkça, biz de öyle yapıyoruz ve bunu sağlamanın en iyi yolu, bu salondaki herkesin, ülkelerimiz arasındaki ekonomik etkileşimi artırmak için çalışmaya başlamaları. Dostluğumuzda yeni fasılı yazmaya başlarken, bizim sadece refahımızı artırmak değil, bizi daha özgür kılabilmek ve hatta çocuklarımız ve torunlarımıza çok daha barışçıl bir dünyada büyümeleri için fırsat sunabilmek için ülkelerimizin birlikte yapabileceği çok şey var. Bu büyük bir sorumluluk, ama aynı zamanda da tarihi bir fırsat ve şuna gerçekten inanıyorum ki bunu yapmaya çalışmak için doğru ortağı seçtik."

ERDOĞAN WASHİNGTON'DA KANAL İSTANBUL PROJESİ İÇİN YAKINDA İHALEYE ÇIKILACAĞINI AÇIKLADI

 Amerikan Ticaret Odası'nda Türk ve Amerikan iş adamlarına hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: "ABD ile ticari hacmimiz 2012 itibari ile 20 milyar dolar seviyesindedir. Bu potansiyelinin altında bir rakamdır. Çok daha üstüne çıkmamız gerekiyor ve bunu da başaracak olan girişimciler burada bulunuyor. ABD 8.5 milyar dolara tekabül eden yüzde 8.4'lük payı ile Türkiye'nin dış ticaretinde üçüncü sırada yer alıyor. Biz isterdik ki ABD birinci sırada yer alsın ve açık ara alsın. ABD bunu yapardı yapması da lazım. Model ortaklık kolay değil. Onun karşılıklı olarak bizlere eklediği bazı yükler var. Şu anda dengelere baktığımız zaman dengeler biraz farklı. Şu anda ABD ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Antlaşması ve yüksek düzeyde oluşturulan ortaklık konseyi yapacakları müşterek çalışmayla inanıyorum ki geleceği farklı şekilde hareketlendirecek ve biz bu çıtayı daha da yükselteceğiz."

 Hedeflerden birinin de Türkiye'nin kendi otomobilini yapması olduğunu söyleyen Erdoğan kim ne derse desin bunu gerçekleştreceklerini ifade ett. Erdoğan ayrıca üçüncü havaalanı ihalesinden sonra 'Kanal istanbul' projesini de yakın zamanda ihaleye çıkacağını açıkladı.

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Erdoğan "Çılgın Türkler" diye kime dedi?
Erdoğan, ABD ticaret Odası'nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ...
Milyarder yatırımcı altınlarını sattı
Milyarder yatırımcı Soros da altının geçtiğimiz ay ayı piyasasına girmesinden ...
Coca-Cola’nın kasasını patlattı!
Coca-Cola’nın 127 yıldır kasada sakladığı gizli formülün sırrı çözüldü.
 
Erdoğan, enerji kartını açacak!
Erdoğan’ın bugün başlayan ABD gezisinde enerji önemli bir gündem maddesi olacak.
ABD’ye 4 milyar kozla gidiyor!
TÜRKİYE, ABD, Rusya, Çin ve Avrupa’nın dev savunma şirketlerinin teklif ...
Milyarder işadamı iddiayı kaybetti hostes oldu
İngiliz milyarder Richard Branson bacaklarını tıraş etti, kırmızı ruj ...
 
ABD ziyaretine bu pazarlık damgasını vuracak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın başlayacak ABD gezisinin en önemli ...
Kahin açtı ağzını: İki yıla kadar kriz yaşanabilir
Ünlü ekonomi profesörü Nouriel Roubini, borsaların yükselişine dikkat ...
Donald Trump insanları nasıl kandırdı?
ABD'li emlak devi Donald Trump bir tweet attı, ortalığı karıştırdı.
 
Erol  Demirbaş ve Şenol Demirbaş’tan İzmir’e dev yatırım
İŞ DÜNYASI
Erol Demirbaş ve Şenol Demirbaş’tan İzmir’e dev yatırım
Es Group patronu Erol Demirbaş İzmir'de yeni yatırım
İŞ DÜNYASI
Es Group patronu Erol Demirbaş İzmir'de yeni yatırım
Özbaş Dış Ticaret 5 milyon TL yatırım aldı
GENEL
Özbaş Dış Ticaret 5 milyon TL yatırım aldı
İhtiyaç kredisi faizleri yüzde 19 sınırına dayandı
FİNANS
İhtiyaç kredisi faizleri yüzde 19 sınırına dayandı
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
GENEL
Malpas Hotel kaynıyor, çalışanlar iş bıraktı
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
EKONOMİ
Menderes'in hatırasına otel inşaatında son durum
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
İŞ DÜNYASI
Ülker'e Rekabet'ten kötü haber.....
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
FİNANS
Eyvah; dört ayda valizlerle 6.2 milyar dolar kaçırılmış!
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
İŞ DÜNYASI
Zeytinlik tartışmasının altından hangi büyük grubun arazisi çıktı?
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
EKONOMİ
‘Çöpe atılması gerekenleri askerlere veriyoruz’
Ana Sayfa Ekonomi İş Dünyası Gündem Finans Dünya Medya Spor Magazin
KünyeHakkımızda KünyeKünye İleti�Yimİleti�Yim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva